My Story: "Shop Here First" Grocery Savings

by Lynell Rogers


I am a newlywed, and my husband is in college full-time, so I am the primary breadwinner for now. Things are pretty tight, and my husband has quite the appetite. I try to make my major grocery purchase every other week. Unless I'm buying a lot of meat (to freeze for later), my bill is usually between $25-$30 (not including the weekly stops for milk and whatever else I might have run out of!).

I rely heavily on the weekly and monthly sales at the supermarket I go to. I diligently watch for those sale advertisements in the mail! My grocery list (very important) is made up only after I see the latest ad. I plan our meals around the best deals. Experience is the only way to know if a sale is really a deal...

This week I had some extra time on grocery day, so I took my husband with me, and we went to the canned-food warehouse (a discount grocery store), a thrift bakery, and THEN the regular grocery store. The key for me seems to be to go to the discount places FIRST (with my list) and try to find the same items for less than the grocery store's "sale price". I got some great deals, but some items were higher priced than they would have been at the regular store (so watch for that!). I did pick up a few extras (staples, rice, etc.) that were not on my list, but were such terrific deals that I felt justified. I always ask myself, "Do I NEED this?" I decided that I could make about a million meals with 10 lbs. of rice, so I went for it.

The bread store (right next to the canned-food store) has a 5 for 2.00 sale and if you spend over 5.00 they give you a free loaf. My husband decided that we needed doughnuts (ack!) but they were buy-one-get-1-free and were discounted anyhow...so I gave in (and now I've eaten half the box myself). We ended up getting about $17.00 worth of bread, bagels, rolls (and doughnuts!) for about $5.00! If we put it all in the freezer, it will stay good until we run out again!

We finally ended up at the regular grocery store, where we spent about $24.00. Maybe that doesn't seem so fantastic, since thats not too different than what we normally spend, but when I went over my reciepts and looked at our PACKED pantry and freezer, I figured out that we would have had to spend about $30.00 more to get the same amount of food if we hadn't gone to the discount stores and purchased sale items at the grocery store.


If you have a story that could benefit Dollar Stretcher readers please send it to gary@stretcher.com with "My Story" as the subject.

Take the Next Step

  • Print FREE Coupons at Home at Coupons.com . You'll also find some more printable coupons here.
  • For all things "Groceries & Food," please visit www.stretcher.com
  • Subscribe to our weekly "Surviving Tough Times" newsletter by sending an email to subscribe-InflationFighters@hub.thedollarstretcher.com.
    This free html newsletter will provide ways to survive in this challenging economy. Each issue features nine articles to help you stretch your dollar!
Stay Connected with TDS





Subscribe to TDS Newsletters

Join over 250,000 other subscribers!

Join Fido!

Discounted movie tickets
Sign up for Savvy Savings at TDS and get a free membership for discounted movie tickets!

Your Email:


Surviving Tough Times
Dollar Stretcher Parents
Dollar Stretcher Tips
The Dollar Stretcher (text-based)
Financial Independence
The Computer Lady
Computer Lady Lessons
Healthy Foods

Your Email:


View the TDS Privacy Policy.